*[Relacja/Kolej] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 -Dodatek

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

gratulacje, no i masz wielkie szanse dorzucić jeszcze jedno GRAND PRIX do kolekcji ;)
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Model jest fantastyczny.
Dobrze, że w relacji widać z czego faktycznie jest wykonany, bo oglądając finalny parowóz nawet doświadczony modelarz może się pomylić w określeniu podstawowego materiału.

Ogromne gratulacje za zdobyte nagrody.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Otrzymałem ostatnio kilka wiadomości z prośbą o przesłanie pliku z rysunkiem poprawionych hamulców do Ty2 (hamulec.cdr - wielkość 0,03 MB), który zamieściłem na serwerze do ściągnięcia, ale było to prawie 3 lata temu i ten link jest już skasowany, a pliku u siebie też nie mogę znaleźć. Może ktoś z Was ściągnął ten plik i ma w swoich zbiorach ? Jeśli się znajdzie taka osoba, to poproszę o przesłanie na maila tego pliku.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Janusz_x dzięki za podesłanie potrzebnego pliku.

Teraz Amz20, Kyuri77, Hiob, Pitt35 i wszyscy inni zainteresowani mogą ponownie ściągnąć plik z opracowanymi przeze mnie hamulcami do modelu Ty2 (konkretnie ramię hamulca wraz z klockami).

Dla przypomnienia tak wyglądają hamulce zrobione wg tego projektu:

Obrazek

Tutaj wersja w postaci grafiki jpg

Obrazek

Na środku projektu zamieściłem kwadrat o boku 50mm, który może posłużyć do skalibrowania wydruku na drukarce.

Jak jeszcze czegoś potrzebujecie to piszcie, może w końcu doczekam na tym forum relacji z budowy następnego teigreka.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Pliki wektorowe które mają być udostępnione warto zapisywać w formacie SVG, można je otworzyć np w InkScape, który jest darmowy
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam Kolegów

W moim mini projekcie hamulców wkradł się mały błąd, a właściwie zabrakło jednego podpisu pod rysunkiem z najdłuższymi elementami (2 x10 szt.) znajdującymi się w lewym dolnym rogu. Pod tymi elementami powinno być zdanie:

"Tektura 1 mm. Sklejamy ze sobą 2 elementy uzyskując grubość 2 mm."

Reszta projektu-rysunku jest w porządku i nie ma potrzeby jego ponownego ściągania. Przepraszam wszystkich za przeoczenie tego podpisu.

Chciałem jeszcze dodać, że ten projekt został udostępniony dla Was do wydrukowania lub wycięcia laserem i nie ma potrzeby mnie pytać, czy można go wysłać do firmy zajmującej się laserowym wycinaniem.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Bosman
Posty: 121
Rejestracja: śr lip 18 2007, 18:53
Lokalizacja: centralna Polska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bosman »

Pamięc moja sięga kiedy te "cudeńka" dymiły na naszych torach, a i w Zduńskiej woli Karsznicach długie lata w lokomotywowni pozaklasowej mnóstwo tyego sie widziało. Patrze na zdjęcia i zdaje mi sie że to zaraz syknie i zipnie parą
Pozdrawiam serdecznie
Wietrzny Bosman
Patrykus
Posty: 29
Rejestracja: pt kwie 24 2009, 12:01
Lokalizacja: Kwidzyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Patrykus »

Proszę przyjąć moje gratulacje, trochę spóźnione, z okazji zdobycia GRAND PRIX KW 2008. Przyznam się, że miałem w tym swój mały współudział, bo też zagłosowałem na Kolegę. Dziwię się, że jeszcze nikt Koledze nie pogratulował, bo jest za co. O modelu nie będę pisał, bo bym musiał się powtarzać, ale sama relacja może być naprawdę wzorem dla innych. Wyczerpujący opis, wszystko pokazane na rewelacyjnych zdjęciach, niewyczerpana kopalnia wiedzy. Czytałem i oglądałem wszystko kilka razy. I chyba nie tylko ja, bo widzę, że za chwilę stuknie na liczniku 100000 odwiedzin.
Ale ile można "jechać" na jednej relacji ? Od zakończenia minął już prawie rok, kiedy Kolega pokaże następny model ?
Jeszcze raz gratuluję.
pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Patrykus pisze: Dziwię się, że jeszcze nikt Koledze nie pogratulował, bo jest za co.
Gratulacje (między innymi także ode mnie) były tutaj; Grand Prix 2008 - Finał - WYNIKI, ale oczywiście nie zaszkodzi jeszcze raz.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Co zdziwieni ? Chociaż od zakończenia budowy modelu minęło już dwa lata, to jedna rzecz cały czas nie dawała mi spokoju. Tabliczki ostrzegawcze "UWAGA WYSOKIE NAPIĘCIE..." zrobione były prosto z wycinanki i w żaden sposób nie przystawały do tego modelu. Jednak wtedy nie miałem możliwości zrobienia lepszych.

Obrazek

Teraz w ramach ćwiczenia nowych technik przed rozpoczęciem budowy następnego modelu mając dostęp do kalkomanii postanowiłem zrobić te tabliczki jeszcze raz, ale tym razem bardziej przypominające wypukłe tabliczki z prawdziwego parowozu.

Na początek wyciąłem prostokąty i posmarowałem je żywicą epoksydową. Klej ten ma taką zaletę, że nie zmienia kształtu po wyschnięciu. Fizyka zrobiła swoje, utworzył się menisk wypukły. Następnie tabliczki pomalowałem na żółto farbą błyszczącą:

Obrazek

Obrazek

Później na powierzchnie tabliczek naniosłem uprzednio wydrukowane kalkomanie, polakierowałem je lakierem matowym i trochę przybrudziłem, żeby czystością nie odstawały od modelu:

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda efekt końcowy, może nie wyszło idealnie, ale chyba i tak dużo lepiej niż te płaskie papierki, które były na początku.

Obrazek

Obrazek

PS. Ruszyła budowa następnego modelu, relacja wkrótce.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
ODPOWIEDZ